Sumy neapolitańskie


Dług nie do odzyskania. Bezskuteczna egzekucja. Niewypłacalność dłużnika. Jakże znienawidzone to przez każdego przedsiębiorcę pojęcia. Te pojęcia jednak nie są nowe. Dobrze obrazuje je historia sum neapolitańskich.

Pojęcie „sumy neapolitańskie” nie jest powszechnie znane. Przybliżymy je pokrótce. W 1556 roku Habsburgowie zaciągnęli u królowej Bony ogromny ( jak na owe czasy) dług. Pożyczka opiewała na kwotę ok. 430 tys. dukatów w złocie. Przeliczając to na współczesne wartości jest to około 235 mln zł. Sporo prawda?

Zwrot wierzytelności negocjowali wielcy tego świata, a proces „windykacyjny” trwał prawie 120 lat. Szacuje się, że odzyskane zostało około 8-10% tej sumy.

Sumy neapolitańskie pozostały na zawsze synonimem ogromnych wierzytelności nie do odzyskania.

Nie ma jedynej recepty na to, aby taki odpowiednik sum neapolitańskich nie pojawił się z dowolnej firmie. Jest jednak sposób na ograniczenie takiego ryzyka.

Prewencja, zdecydowane działania, mądry system monitorowania należności i kontrahentów. I przede wszystkim szybkie reagowanie na niepokojące sygnały.

W przypadku istnienie przeterminowanych należności czas praktycznie zawsze gra na korzyść dłużnika. Dlatego tak ważne jest ciągłe badanie kondycji finansowej swoich partnerów biznesowych. Jest to oczywiście czasochłonne zajęcie, ale są przecież specjaliści którzy mogą zająć się tymi procesami na zasadach outsourcingu. W większości przypadków to naprawdę się opłaca.

Uczmy się na błędach, nawet tych sprzed prawie pół tysiąca lat. Ryzyko powstania „sumy neapolitańskiej” można znacząco zminimalizować. I tego życzymy każdemu przedsiębiorcy a także sobie.

 


data wpisu: 14.09.15

Bezpłatna wycena

Bezpłatnie wycenimy Państwa wierzytelności i pomożemy w dobrze odpowiedniej strategii działań windykacyjnych

wypełnij formularz

Kontakt z White Note

infolinia: 32 888 6550
adres email: info@whitenote.pl
więcej informacji

Windykacja

Windykacja wierzytelności. Trudny obowiązek każdego przedsiębiorcy który można zlecić specjalistom.

Windykacja wierzytelności to długotrwały i złożony proces. Aby odzyskać przeterminowane należności należy przede wszystkim dobrze poznać dłużnika, zweryfikować go pod kątem standingu finansowego, majątkowego, zachowania w otoczeniu biznesowym oraz wdrożyć intensywne i konsekwentne działania.

My robimy to od lat. Skutecznie i z pasją.

więcej informacji

Kupno wierzytelności

Sprzedaż wierzytelności to dobry sposób na zapobieganie zatorom płatniczym i poprawienie płynności finansowej.

Kupujemy wierzytelności wymagalne i niewymagalne, pomagając firmom na uwolnienie zamrożonych środków finansowych. Sprzedaż wierzytelności może być najlepszym rozwiązaniem szczególnie w przypadku gdy płynność finansowa  jest mocno zachwiana przez występowanie licznych zatorów płatniczych.

Każda sprawa traktowana jest indywidualnie. 

więcej informacji
Copyright 2015 by WhiteNote.pl All Rights Reserved.
made by station75.com