Czy wpisywać dłużnika do KRD?


Rejestr dłużników – czy to skuteczne narzędzie windykacyjne?

Czy wpisywać dłużnika do KRD? Czy korzystanie z rejestrów dłużników lub internetowych giełd długów może być traktowane w firmie jako podstawowe narzędzie windykacyjne? Spotykamy się w swojej pracy z opiniami Klientów, które mogłyby sugerować, że Krajowy Rejestr Długów (KRD) czy inne biuro informacji gospodarczej to wystarczający sposób i skuteczna metoda skłaniania dłużników do regulowania przeterminowanych faktur. Czy jest tak rzeczywistości?

Wpis do KRD lub BIG, na niektórych to działa

Zapewne zdarzają się sytuacje w których wpisanie dłużnika do KRD zadziała motywująco i skłoni go do uregulowania zobowiązania. Niestety nie mają one miejsca zbyt często. KRD czy każde inne komercyjne biuro informacji gospodarczej to baza danych do której dostęp jest płatny. W związku z tym informacje przechowywane w tej bazie nie są ogólnodostępne i kompletne. Z tychże powodów wpisanie dłużnika do rejestru niesolidnych płatników nie spowoduje, że każdy zainteresowany będzie miał do tej informacji dostęp. Z tego też powodu bazy dłużników nie mogą być jedynym kryterium umożliwiającym podejmowanie decyzji na przykład o podjęciu współpracy z daną firmą. Pytając zatem czy wpisywać dłużnika do KRD należy równocześnie zastanowić się ile taka możliwość będzie kosztowała i czy koszt z tym związany jest uzasadniony.

Czy wpisywać dłużnika do KRD

Nie każdy zły płatnik występuje w rejestrach dłużników

Nagminne występowanie firmy w różnych bazach dłużników czy na internetowych giełdach wierzytelności daje oczywiście informacje, że ściągnięcie należności może być problematyczne, trudne lub niemożliwe. Jednak ten sposób wnioskowanie nie działa „w drugą stronę”. Brak wpisów na temat firmy w rejestrach KRD czy BIG nie oznacza, że firma jest doskonałym płatnikiem. W naszej pracy informacje pozyskane z rejestrów dłużników, internetowych giełd wierzytelności czy naszych wewnętrznych baz danych są bardzo przydatne. Na ich podstawie możemy ocenić szanse odzyskanie należności od danego dłużnika, prognozować Klientowi szacowany czas potrzebny do przeprowadzenie skutecznej windykacji i wycenić nasze usługi. Nigdy jednak takie dane nie będą w 100% sprawdzalne. Z tego powodu także odpowiedź na pytanie zadane na samym początku tego wpisu jest negatywne. Opieranie się tylko i wyłącznie na dostępie do rejestrów dłużników nie może zastępować stosowania jasno określonych procedur zarządzania wierzytelnościami.

Rejestry dłużników – baza danych czy coś więcej?

Operatorzy rejestrów zapewniają, że w ramach płatnego dostępu do ich baz danych Klient otrzymuje również kompleksowe działania windykacyjne. W praktyce okazuje się jednak, że są to dosyć szablonowe działania obejmujące najczęściej wysłanie wezwania do zapłaty, telewindykację i ewentualne skierowanie sprawy do Sądu. Tego typu działania mogą być skuteczne w stosunku do pewnej grupy dłużników. W większości przypadków są jednak niewystarczające i aby zmaksymalizować szanse na odzyskanie należności należy wdrożyć znacznie więcej bardziej złożonych narzędzi. Szczególnie w przypadku wierzytelności wysokonominałowych nic nie zastąpi pełnego wywiadu gospodarczego, wizji lokalnej, researchu na temat sytuacji rynkowej i bezpośrednich mediacji i negocjacji z dłużnikiem.

Jak brzmi zatem odpowiedź na tytułowe pytanie: Czy wpisywać dłużnika do KRD?

Nasza odpowiedź: Takie działanie na pewno nie zaszkodzi, ale nie może być jedynym krokiem podejmowanych w celu odzyskania pieniędzy.


data wpisu: 24.08.17

Bezpłatna wycena

Bezpłatnie wycenimy Państwa wierzytelności i pomożemy w dobrze odpowiedniej strategii działań windykacyjnych

wypełnij formularz

Kontakt z White Note

infolinia: 32 888 6550
adres email: info@whitenote.pl
więcej informacji

Windykacja

Windykacja wierzytelności. Trudny obowiązek każdego przedsiębiorcy który można zlecić specjalistom.

Windykacja wierzytelności to długotrwały i złożony proces. Aby odzyskać przeterminowane należności należy przede wszystkim dobrze poznać dłużnika, zweryfikować go pod kątem standingu finansowego, majątkowego, zachowania w otoczeniu biznesowym oraz wdrożyć intensywne i konsekwentne działania.

My robimy to od lat. Skutecznie i z pasją.

więcej informacji

Kupno wierzytelności

Sprzedaż wierzytelności to dobry sposób na zapobieganie zatorom płatniczym i poprawienie płynności finansowej.

Kupujemy wierzytelności wymagalne i niewymagalne, pomagając firmom na uwolnienie zamrożonych środków finansowych. Sprzedaż wierzytelności może być najlepszym rozwiązaniem szczególnie w przypadku gdy płynność finansowa  jest mocno zachwiana przez występowanie licznych zatorów płatniczych.

Każda sprawa traktowana jest indywidualnie. 

więcej informacji
Copyright 2015 by WhiteNote.pl All Rights Reserved.
made by station75.com