Po co komu firma windykacyjna?


Internet to źródło nieocenionej wiedzy praktycznie z każdej dziedziny. Setki stron poradnikowych, forów dyskusyjnych czy porad ekspertów są dostępne praktycznie dla każdego. Także w zakresie związanym z odzyskiwaniem długów. Wpisanie w wyszukiwarkę zapytanie o treści „jak odzyskać dług?” lub „jaka firma windykacyjna?”, da nam tysiące wyników. Większość z nich będzie sugerowało skorzystanie z klasycznej ścieżki wykorzystującej środki prawne: postępowanie sądowe i egzekucyjne. Jeżeli dłużnik nie płaci, nie reaguje na wezwania, unika kontaktu wierzyciel ma prawo do złożenia pozwu o zapłatę. Po uzyskaniu nakazu zapłaty i jego uprawomocnieniu sprawa powinna trafić do komornika, który na drodze egzekucji komorniczej odzyskuje należne wierzycielowi pieniądze. Tyle teorii. Oczywiście taka droga może być jak najbardziej skuteczne tylko, że niestety w wielu przypadkach nie jest. Dlaczego zatem tak się dzieje? Przyczyn jest co najmniej kilka.

Czas to pieniądz. Szczególnie w windykacji.

Po pierwsze: procedury prawne trwają. Postępowania sądowe nierzadko ciągną się przez kilka tygodni lub miesięcy, a w tym czasie dłużna firma może zmienić siedzibę, zniknąć z rynku lub ogłosić upadłość. Dlatego tak niezmiernie ważne jest, aby spróbować zdiagnozować przyczyny nieregulowania należności jeszcze przed skorzystaniem z drogi sądowej i monitorować sytuację dłużnika podczas całego procesu. Skierowanie sprawy do sądu nie powinno wstrzymywać innych działań windykacyjnych, nawet jeżeli teoretycznie nie mają one szans być skuteczne. Informacje zebrane podczas takich kontaktów mogą być bezcenne w momencie kierowania sprawy na drogę egzekucji komorniczej.

Udział wierzyciela w egzekucji komorniczej

Tutaj dochodzimy do drugiej, głównej przyczyny powstawania nieściągalnych należności. Mam na myśli przeprowadzenie działań egzekucyjnych. Pamiętajmy, że wierzyciel ma duży wpływ na samą egzekucję i sposób jej przeprowadzenia. Sposób przygotowanie wniosku egzekucyjne, zakres wnioskowanych czynności, monitorowanie prowadzonych przez komornika czynności ma ogromny wpływ na intensywność, a co za tym idzie skuteczność działań. Pamiętajmy o tym, bo komornicy nie zawsze są w stanie wyegzekwować należności (z różnych przyczyn) które przy odpowiednim poprowadzeniu sprawy są spokojnie możliwe do odzyskania.

Powyższe czynniki powodują, że cały czas i niezmiennie na rynku jest miejsce dla wyspecjalizowanych firm windykacyjnych. Takich które zajmą się kompleksowo negocjacjami, oceną sytuacją finansowej i majątkowej dłużnika, monitorowaniem działań sądowych i egzekucyjnych oraz odpowiednio dostosują niezbędne do wykorzystania w konkretnej sytuacji narzędzia prawne.

Firma windykacyjna to nie kancelaria prawna

Decydując się na skorzystanie z usług windykacyjnych, pamiętajmy, że firma windykacyjna to nie to samo co kancelaria prawna. Zasądzenie i skierowanie sprawy do komornika to tylko mały wycinek działań koniecznych do podjęcia w celu sprawnego odzyskania pieniędzy – o tym każdy wierzyciel zawsze powinien pamiętać.

 

Tomasz Rzepiak

Dyrektor Pionu Handlowego

White Note

 

 

 

 


data wpisu: 13.06.16

Bezpłatna wycena

Bezpłatnie wycenimy Państwa wierzytelności i pomożemy w dobrze odpowiedniej strategii działań windykacyjnych

wypełnij formularz

Kontakt z White Note

infolinia: 32 888 6550
adres email: info@whitenote.pl
więcej informacji

Windykacja

Windykacja wierzytelności. Trudny obowiązek każdego przedsiębiorcy który można zlecić specjalistom.

Windykacja wierzytelności to długotrwały i złożony proces. Aby odzyskać przeterminowane należności należy przede wszystkim dobrze poznać dłużnika, zweryfikować go pod kątem standingu finansowego, majątkowego, zachowania w otoczeniu biznesowym oraz wdrożyć intensywne i konsekwentne działania.

My robimy to od lat. Skutecznie i z pasją.

więcej informacji

Kupno wierzytelności

Sprzedaż wierzytelności to dobry sposób na zapobieganie zatorom płatniczym i poprawienie płynności finansowej.

Kupujemy wierzytelności wymagalne i niewymagalne, pomagając firmom na uwolnienie zamrożonych środków finansowych. Sprzedaż wierzytelności może być najlepszym rozwiązaniem szczególnie w przypadku gdy płynność finansowa  jest mocno zachwiana przez występowanie licznych zatorów płatniczych.

Każda sprawa traktowana jest indywidualnie. 

więcej informacji
Copyright 2015 by WhiteNote.pl All Rights Reserved.
made by station75.com